Змінився механізм виплати та розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги
У 2023 році змінився механізм виплати та розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги. Відтепер пільговики зможуть отримати субсидію лише готівкою і з нею повністю оплатити комуналку. Детальніше про оновлені правила отримання та нарахування ЖК-пільг розповідаємо в цьому матеріалі.
Зміни у виплатах житлово-комунальних пільг
Якщо раніше за субсидіями та пільгами на оплату ЖК-послуг ви могли звернутися до ЦНАПів та органів територіальних громад, то з 1 січня 2023 року щомісячну суму житлових субсидій та пільг за поточний місяць розраховує лише Пенсійний фонд (ПСУ).
Від 1 лютого 2023 року всі пільги на оплату ЖК-послуг ПСУ надаватиме готівкою через відділи Ощадбанку, Укрпошти та Нової пошти.
Згідно з цим, ПСУ щомісячно переказуватиме пільгові кошти для двох категорій:
Якщо ви пенсіонерка / пенсіонер – на ваш пенсійний рахунок у банку або через відділення Укрпошти/Нової пошти, де зможете фізично забрати гроші.
Якщо ви не отримуєте пенсію – на ваш поточний рахунок в Ощадбанку. Він відкриється автоматично за зверненням ПСУ. Тому самостійно відкривати для цього спеціальний банківський рахунок не потрібно. Пенсійний фонд поінформує вас про це через власний портал електронних послуг або в паперовій формі, щойно рахунок на ваше ім’я з’явиться у банку.
Комісія банку за обслуговування становитиме 0,7% від нарахованих вам пільг. Її Ощадбанк зніматиме щоразу, як ви отримуватимете кошти на рахунок.
До отриманих від банку пільгових грошей, додайте свої та повністю сплатіть комуналку.
Розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги
Розрахунок розміру пільг здійснюється, враховуючи:
- соціальні норми ваших житла та енергоносіїв;
- розміру знижки, на яку ви, як пільговик, маєте право;
- кількості членів вашої сім’ї;
- встановлених цін/тарифів на послуги (внесків).
Для самостійного розрахунку вашої пільгу на ЖК-послуги, можете скористатися цією інструкцією з визначення розміру або внести свої дані до цього калькулятору субсидій. Зауважте, що ви маєте бути в категорії тих, хто має право на отримання соціальних виплат від держави.
На суму пільги впливають ціни й тарифи на ЖК-послуги та державні соціальні нормативи у сфері житлового обслуговування.
Стан розрахунків за комунальні послуги
Ощадбанк поінформує вас протягом доби про розрахунки, за допомогою звичайного смс. Для цього потрібно доповнити ваші персональні дані номером телефону. Якщо ви вже внесли свій номер під час реєстрації на виплату пільг у відділі Пенсійного фонду, повторно звертатися немає необхідності.
Також, у вас є змога відслідковувати розрахунки за комунальні послуги в особистому кабінеті пільговика на сайті банку. Зробити це можна відразу після відкриття рахунку для переказу пільгових грошей.
Знижка за користування комунальними послугами
для учасників бойових дій
Відповідно до вимог п.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надається 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках вартості опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка на користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).
Право на пільгу мають члени сім’ї, що випливає із пункту 4 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389, до членів сім’ї пільговика під час надання пільг належать особи, на яких згідно із законодавчими актами, зазначеними у пункті 2 Порядку, поширюються пільги: дружина (чоловік); їх неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.
Дані про пільговика вносяться до Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП) та здійснюється подальше нарахування пільг за адресою зареєстрованого місця проживання або адресою фактичного місця проживання.
Взяття пільговика на облік в ЄДАРП за адресою фактичного місця проживання є можливим лише на підставі надання будь-якого офіційного документу, що підтверджує фактичне місце проживання.
У платіжках за комунальні послуги з’явився додатковий тариф
З початку 2022 року частина українців почала платити за комунальні послуги більше. Причиною став додатковий тариф у квитанціях – за абонентське обслуговування та функціонування систем опалення і гарячого водопостачання.
Постачальники тепла в Україні можуть стягувати зі споживачів абонентську плату за опалення, окрім основного платежу за газ. Про це йдеться у законах «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік комунальних послуг».
Абонплата за тепло і гарячу воду зазначається у платіжці окремими рядками та відображатиметься щомісяця. Вона включає витрати на обслуговування будинкових лічильників тепла, витрати, пов’язані із розподілом та адмініструванням послуг.
Абонентська плата розрахована на один особовий рахунок, незалежно від площі житлового приміщення і кількості осіб, які в ньому зареєстровані.
Сума абонплати у платіжці розраховується за певною формулою, яку запровадив Кабмін: 2 * ПМ * 2,58 * 0,15 * К, де:
- ПМ – це прожитковий мінімум;
- 2,58 – це середня кількість людина у сім’ї;
- 0,15 – це середня частка витрат на комунальні послуги від загального доходу;
- К – коефіцієнт, для опалення та води – 0,019, для сміття – 0,009.
Це означає, що граничний розмір абонентської плати підвищуватиметься пропорційно до збільшення прожиткового мінімуму.
Оформлення субсидій у 2022 році
У державному бюджеті на 2022 рік на пільги та житлові субсидії громадянам для оплати житлово-комунальних послуг передбачено 38,4 млрд грн.
Українці можуть оформити субсидію, обравши один із способів:
1. Звернутися до органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання чи реєстрації. Важливо, що заяви з документами приймаються підрозділами з питань соцзахисту населення районних держадміністрацій лише в разі:
- надіслання їх у паперовому вигляді поштою;
- в електронній формі (через веб-сайт Мінсоцполітики, Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
2. Звернутися через уповноважених осіб територіальних громад (у сільській, селищній, міській раді) та ЦНАПи (центри надання адміністративних послуг). Заяви з документами приймають у паперовому вигляді.
3. Для оформлення виплат онлайн потрібно перейти за посиланням «Оформлення субсидії онлайн» на офіційному веб-сайті Міністерства соцполітики. Йдеться про оформлення субсидії за допомогою порталу Дія.
Основні два документи, які повинні подати громадяни для оформлення субсидії, це:
- заява про призначення субсидії;
- декларація про доходи і витрати.
Бланки цих документів можна роздрукувати з сайту Міністерства соцполітики (тобто не обов’язково окремо йти за ними до відповідних органів соціального захисту).
А після заповнення їх можна відправити поштою на адресу місцевого управління соцзахисту населення. Адреси можна знайти на сайтах регіональних органів виконавчої влади.
Також у громадян можуть попросити надати додаткові документи: договір оренди житла; довідку про доходи (якщо в декларацію внесені доходи, інформація про які відсутня в ДФС та Пенсійному фонді); акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства тощо.
Субсидію зазвичай призначають з місяця звернення громадянина для її оформлення і до дати завершення опалювального сезону.
Вона розраховується:
- на неопалювальний сезон (1 травня – 30 вересня);
- та на опалювальний сезон (1 жовтня – 30 квітня).
Важливо, що якщо відбувається зростання тарифів, розмір субсидії перераховується автоматично.
Коли термін отримання субсидії завершується, органи соцзахисту самостійно розраховують виплати на наступний період (без звернення громадянина).
Субсидію призначають тим громадянам, які не можуть самостійно сплачувати за комунальні послуги (в кого витрати на ЖКП перевищують орієнтовно 15% родинного бюджету).
Для кожної сім’ї розмір виплати розраховують індивідуально (з огляду на склад та дохід родини).
Субсидія не надається у випадках, якщо:
- загальна площа житла перевищує 130 кв. м для квартир та 230 кв. м для індивідуальних будинків (за деякими винятками – наприклад, якщо йдеться про дитячі будинки сімейного типу);
- на депозитному банківському рахунку громадянина є кошти, що перевищують 100 тис. грн;
- будь-хто із членів сім’ї протягом 12 місяців перед призначенням субсидії здійснив операцію на більш ніж 50 тис. грн (йдеться про купівлю землі, квартири, будинку, цінних паперів тощо);
- у власності є транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда і причепа), та в низці інших випадків.
Чи можуть призначити субсидію, якщо є борг за комуналку
Навіть ті громадяни, в яких накопичилися борги за сплату комунальних послуг, можуть отримати субсидію.
У такому випадку є три варіанти
1. Сплатити борг за комунальні послуги, після чого звернутися для оформлення субсидії.
2. Якщо коштів для погашення боргу немає –укласти договір про реструктуризацію із надавачем комунальних послуг. Цей документ згодом потрібно надати під час звернення за субсидією.
3. Громадянин, який вважає, що заборгованість за комуналку виникла неправомірно, може звернутися з позовом до суду.
Порядок оформлення житлової субсидії
Одним з обов’язків держави є захист своїх громадян. Піклуючись про найменш захищенні верстви населення, Україна надає житлові субсидії особам, що не спроможні самостійно забезпечити себе у повній мірі. Що ж собою представляє житлова субсидія?
Житлова субсидія – безповоротна адресна державна соціальна допомога мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Право на отримання субсидії мають як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства, що на законних підставах перебувають на території держави.
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Особа не обов’яково має бути зареєстрована у жилому приміщенні, щоб отримувати субсидію. Якщо вона живе у приміщенні на підставі договору оренди; є внутрішньо переміщеною особою; або неповнолітньою чи недієздатною особою, над якою встановлено опіку, то такій особі слід вказати місце свого фактичного проживання у заяві про призначення житлової субсидії.
Субсидія – допомога від держави, яка призначена не всім. Претендувати на отримання такої допомоги можуть особи, чия плата за комунальні послуги перевищує розмір обов'язкового платежу. Розрахунок ведеться індивідуально для кожного, хто звернувся, залежно від рівня доходів.
Субсидія розраховується виходячи з кількості осіб, які зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (дохід останніх не враховується в сукупній дохід).
Якщо ж у житловому приміщені зареєстровано більше осіб, ніж фактично проживає, то особа, що звернулась по субсидію, може навести підтверджуючі документи (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; договори оренди житла в іншому місці, тощо).
Для отримання субсидії потрібно звернутись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та надати певні документи, а саме:
- Паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- Заяву про призначення житлової субсидії у грошовій формі та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;
- Довідки про доходи;
- Договір найму (оренди) житла (за наявності);
- Копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (за наявності).
Також, не варто забувати, що раніше надану субсидію можна втратити. Надання субсидії припиняється, якщо:
- наявна заборгованість за житлово-комунальні послуги;
- не виконуються зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
- у заяві та/або декларації зазначено недостовірні дані, що вплинуло на виникнення права на субсидію
- особа не повідомила управлінню праці та соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання протягом 30 календарних днів з дня виникнення таких обставин;
- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи.